10 niesamowitych ciekawostek o bibliotekach i książkach

Zapraszamy do sprawdzenia przygotowany przez nas 10 ciekawostek na temat bibliotek i książek. Zachęcamy do lektury.

Ciekawostki o bibliotekach i książkach

  1. Najstarszą formą książek były gliniane tabliczki, na których używane było pismo klinowe. W ten sposób zostawały zapisywane różne przemyślenia ludzi w starożytnej Mezopotamii ok. 3 tyś. lat p.n.e.
  2. Papier został wynaleziony przez chińczyków, a najstarszy druk wcale nie został odkryty przez Gutenberga. Tego również dokonali Chińczycy, aby w tamtejszych czasach usprawnić żmudne przepisywanie książek.
  3. Najbardziej popularną serią książek dla młodych odbiorców jest Harry Potter, który łącznie sprzedał się w około 500 milionach egzemplarzy.
  4. Jedną z najciekawszych cenzur książkowych została okryta „Alicja w krainie czarów”. Powieść ta została niegdyś zakazana w niektórych częściach Chin. A to wszystko za sprawą generała Ho Chien’a, który tłumaczył się, że gadające lwy, niedźwiedzie czy inne bestie nie powinny używać ludzkiego języka, bowiem jest to obrazą dla naszego gatunku.
  5. Pierwsza książka dla niewidomych powstała w 1786 roku.
  6. W Stanach Zjednoczonych, choć brzmi to nieprawdopodobnie jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów.
  7. W bibliotece w Anchorage, leżącej na Alasce jest możliwość wypożyczenia wypchanych zwierząt, futer oraz kości.
  8. W Norwegii jest możliwość oddania książki w dowolnej bibliotece znajdującej się na terenie kraju, niezależnie gdzie została ona wypożyczona.
  9. Biblioteka należąca do Uniwersytetu Harvarda, posiada w swojej ekspozycji książki oprawione w ludzką skórę.
  10. Największą na świecie biblioteką, jest Biblioteka Kongresu USA znajdująca się w Waszyngtonie. W jej kolekcji znajduje się ponad 162 mln różnych dokumentów, rękopisów, map, atlasów, fotografii oraz oczywiście książek, których jest ponad 38,6 mln.