Dlaczego nauka języka obcego jest trudna i jak sobie z tym radzić?

Każdy, kto choć raz w życiu próbował uczyć się jakiegokolwiek języka obcego, doskonale wie, że jest to bardzo wymagające zajęcie. Należy poświęcić wiele czasu, sił i zaangażowania, by nauka przynosiła skutki. Niektórym przychodzi ona łatwiej, innym z kolei trudniej, jednak dla każdego jest to swego rodzaju wyzwanie. Dlaczego tak właściwie ta nauka jest dla nas aż tak trudna i jak sobie z tym radzić?

Dlaczego nauka języka obcego jest aż tak trudna?

Nauka języka obcego rzeczywiście może być dla nas trudna i uciążliwa. Wszystkiemu winna jest przede wszystkim bariera językowa, przez którą język obcy może być dla nas nawet całkiem nie do zrozumienia i opanowania ze względu na różnice gramatyczne i leksykalne w stosunku do naszego języka ojczystego. Dla niektórych przebicie się przez tę barierę przychodzi z łatwością, kiedy tylko zaczynają się uczyć danego języka, lecz dla innych jest to wręcz niemożliwe, bez względu na to, ile wysiłku wkładają w naukę. Kolejnym aspektem jest czas. Nauka języka obcego wymaga regularnego i długotrwałego poświęcenia czasu i wysiłku, co może być wyjątkowo trudne dla niektórych osób. Dodatkowo problematyczne może stać się dla nas porozumiewanie się w języku obcym. Może być ono trudne zwłaszcza na początku nauki, gdyż wtedy jeszcze nie znamy wielu słów ani także zasad gramatycznych i opieramy rozumienie języka na wyłapywaniu zrozumiałych przez nas słów z kontekstu. Najtrudniejszy podczas nauki języka obcego jest jednak brak motywacji. Niesamowicie uciążliwe jest utrzymanie motywacji do nauki języka obcego, szczególnie jeśli brakuje nam okazji do praktyki. Pomocny może okazać się na przykład wyjazd do kraju, w którym mówi się w danym języku. Wiedząc, że niedługo czeka nas taki wyjazd, łatwiej będzie nam się uczyć.

Najłatwiejsze sposoby na naukę języka obcego

Tak naprawdę różnych sposobów na naukę języka obcego jest naprawdę wiele i to do nas należy wybór jednego czy kilku z nich. Powinniśmy dobrze dobrać je do samych siebie, a może i nawet przetestować wszystkie, by wiedzieć, który z nich jest dla nas najskuteczniejszy.

Ćwicz regularnie

Przede wszystkim, bez względu na to, jaki sposób wybierzemy, powinniśmy regularnie ćwiczyć. Ważne jest, aby ustalić sobie plan i trzymać się go przez cały czas, inaczej nie uzyskamy żadnego efektu. Dobrym sposobem na naukę jest po prostu czytanie, słuchanie i mówienie. Aby opanować język, musimy ćwiczyć czytanie książek czy różnego rodzaju artykułów w danym języku, słuchanie podcastów, czy oglądanie filmów z lektorem i mówienie. Mówienie może sprawiać nam największy problem, gdyż o ile sami możemy ćwiczyć różne zwroty w danym języku, trudniej już w tym języku porozmawiać, co jest najważniejsze. Jeśli jest to dość powszechny w naszym otoczeniu język, warto znaleźć osobę, która również się go uczy i porozmawiać z nią. Być może nawet uda nam się znaleźć native speakera, czyli taką osobę, dla której będzie to język ojczysty.

Używaj języka w codziennym życiu

Kolejnym sposobem jest używanie języka w codziennym życiu. W tym celu można na przykład ustawić sobie dany język w naszym smartfonie czy komputerze, dzięki czemu stale będziemy mieli styczność z językiem, którego się uczymy. Ciekawym sposobem jest również tworzenie notatek w danym języku. Ucząc się go, zamiast w naszym języku, możemy zapisywać zasady gramatyczne czy inne wskazówki właśnie w języku, którego się uczymy.

Testuj materiały edukacyjne

Istnieje wiele różnych materiałów edukacyjnych, takich jak na przykład książki, podręczniki, aplikacje i gry, które mogą pomóc nam w nauce języka. Co więcej, są nawet tworzone specjalne fiszki z kompletem przydatnego słownictwa, z których także warto używać. Wiele materiałów edukacyjnych jest dostępna nawet za darmo w Internecie. Z łatwością znajdziemy tam na przykład różne zadania czy gry, które mogą nam ułatwić naukę.

Bądź cierpliwy

Nauka języka to dość długi i wymagający proces. Niektórym przychodzi z łatwością, a inni z kolei muszą naprawdę się namęczyć, by zapamiętać, choć kilka słówek w danym języku. Ważne jest jednak, by się nie poddawać. Im więcej będziemy ćwiczyć, tym lepiej będzie szła nam nauka. Warto mieć przy tym odpowiednią motywację, gdyż ona zdecydowanie może ułatwić i przyspieszyć naszą naukę.