Jakie rodzaje książek dla dzieci warto wybrać?

Czytanie przynosi sporo satysfakcji i potrafi pobudzić wyobraźnię najmłodszych. Czynność ta wpływa również korzystnie na ich rozwój. Dzieci poszerzają w ten sposób wiedzę i poznają otaczający je świat. Zalet jest znacznie więcej i duże znaczenie ma też, jaki typ książek się wybiera. Warto zatem przekonać się o przydatności kilku ich rodzajów oraz o ich pożytecznych cechach dla pociech.

Książki edukacyjne – czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym

Walorami w ich przypadku są atrakcyjne treści, które bardzo często w zabawny sposób przekazują istotne dla maluchów kwestie. Związane są one z ich codziennością i dotyczyć mogą różnych aspektów. Pierwsze dni w przedszkolu lub szkole, opieka nad zwierzętami czy zmiana pieluszki na nocnik to przykłady doskonale oddające charakter tych książek dla dzieci. Poruszanie różnych tematów ma pomóc pociechom zrozumieć, dlaczego coś się robi i jakie korzyści to przynosi. Dobrymi przykładami są takie serie jak chociażby: „Pucio”, „Kicia Kocia” czy „Akademia Mądrego Dziecka”. Dzięki temu jest to dla najmłodszych świetna okazja do praktycznego zastosowania nabytej wiedzy i uświadomienia sobie, po co wykonuje się poszczególne czynności.

Literatura dziecięca tego typu zawiera też sporą dawkę humoru, co przekłada się na wesołą zawartość książek edukacyjnych. Zabawa połączona z nauką potrafi szybciej przynieść pożądane rezultaty. Jeszcze jednym plusem tych publikacji jest dostosowanie ich do różnych przedziałów wiekowych.

Baśnie dla dzieci – barwne i pełne fantazji opowieści wpływające na wyobraźnię

Ciężko jest przecenić siłę ich oddziaływania i właśnie dlatego cieszą się niezmienną popularnością. Baśnie są kolorowe i mnóstwo w nich przeróżnego rodzaju niezwykłych istot i stworzeń. Pojawiającym się często elementem jest także magia i przez to nie brakuje w tych historiach wróżek czy czarodziejów. Wszystko to pozwala na rozwinięcie wyobraźni i wyprawy do światów odmiennych niż otaczająca pociechy rzeczywistość. Cechujące się tymi atutami książki dla dzieci oferują też coś więcej. Każda z nich zawiera cenny morał i zwraca uwagę na wartości, którymi dobrze codziennie się kierować. Mądrości są umiejętnie wplecione w fantazyjne opowieści, co zdecydowanie ułatwia najmłodszym poznanie ich, jak i również dostarcza wspaniałej rozrywki.

Ponadczasowe baśnie dla dzieci zawarte są m.in. w różnych zbiorczych wydaniach dzieł Hansa Christiana Andersena czy braci Grimm. Nowszymi ciekawymi pozycjami są za to: „Baśnie Śnieżnego Lasu”, cykl „Baśniobór” czy „Baśń o dębowym sercu”. Wymienione zalety przemawiają na korzyść książek tego rodzaju i dobrze rozejrzeć się za opowieściami, które są piękne pod względem stylu pisania i zawartych w nich przekazów.

Książki obrazkowe – twórcza zabawa wzbudzająca duże zainteresowanie

Zupełnie odmiennymi propozycjami czytelniczymi są książki dla dzieci, w których nie ma żadnego tekstu. Zadanie wymyślenia ciekawej historii spoczywa na młodych osobach, które mają szansę popisać się kreatywnością. Pociechy mogą wybrać poszczególne postacie i samodzielnie wymyślać dialogi. Nadarza się przez to możliwość nauki narracji i prowadzenia postaci przez kolejne wydarzenia. Zabawy też przy tym nie brakuje i jest ona wciągająca. Dzieci aktywnie uczestniczą w procesie tworzenia, co daje im sporo satysfakcji. Wspomnieć jeszcze warto o rozwijaniu spostrzegawczości, ponieważ na ilustracjach jest zazwyczaj sporo szczegółów. Znika w ten sposób nuda i jest to spowodowane tym, że za każdym razem opowieść może okazać się zupełnie inna od poprzedniej.

Książki dla najmłodszych zawierające tylko obrazki sprawiają, że można do nich wielokrotnie wracać bez oznak zniechęcenia. Idealnym przykładem tego rodzaju literatury dziecięcej jest seria „…na ulicy Czereśniowej”. Zyskała ona popularność na całym świecie i dobrze jest sprawdzić, co odpowiada za taki stan rzeczy.

Wodne kolorowanki i malowanki – zachęcają dzieci do artystycznej aktywności

Sprawdzają się praktycznie za każdym razem, kiedy pojawia się potrzeba zorganizowana zabawy dla pociech. Innowacyjnymi w ostatnich latach okazały się kolorowanki i malowanki wodne. Interesujące w ich przypadku jest to, że niektóre z nich zawierają teksty w postaci krótkich opowieści czy wierszyków. Stwarza to możliwość zarówno do twórczych atrakcji, jak i do nauki czytania. Interesującym rozwiązaniem zastosowanym w tych książkach dla dzieci jest to, że po wyschnięciu stron znikają również kolory na ilustracjach. Rezultatem jest możliwość wielokrotnego użycia kolorowanek i malowanek. Zabawa może zacząć się od nowa po wyschnięciu stron. Dobrze zatem sprawdzą się takie serie jak: „Flamaster wodny”, „Maluj wodą” czy „Maluj rączkami”. Szczególnie młodszym pociechom powinny się spodobać, chociaż starsze także mogą po nie sięgnąć.

Wartościowe książki dla dzieci rozwijają, edukują i zapewniają pełną wrażeń rozrywkę. Można im to bardzo łatwo zorganizować, wybierając literaturę, która posiada te pożądane cechy i sprawi, że czytanie stanie się zabawą i przygodą.