Polskie fantasy czyli Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego

W dzisiejszym artykule chciałbym wam krótko opisać i zrecenzować pierwszą część kultowej sagi Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego.

„Wiedźmin Ostatnie Życzenie” jest pierwszą książką z całego cyklu, poznajemy w niej tytułowego białowłosego wiedźmina – Geralta Z Rivii. Książka ta ma nas po części zaznajomić z postaciami i historiami naszych bohaterów, którzy pojawią się w przyszłych dziełach autora.

O czym opowiada książka Wiedźmin?

W książce poznajemy kilku bohaterów takich jak Yennefer czy Jaskier, którzy będą towarzyszyć nam do końca kultowej polskiej sagi. Dowiadujemy się jakie były okoliczności ich poznania i co im towarzyszyło. Geralt napotyka na swojej drodze również dużo ciekawych stworzeń, które nie zawsze okazują się być tym czym na pierwszy rzut oka wyglądają.

Krótka recenzja Wiedźmina

Moim zdaniem warto przeczytać choć jedną książkę z cyklu wiedźmina. Jest to najlepszy przykład polskiego fantasy. W samej treści znajdziemy bardzo wiele odwołań i nawiązań do mitologii słowiańskiej, czy polskich i zagranicznych legend. W bardzo ciekawy sposób jest przedstawiony świat książki, który może nam przypominać średniowieczną Polskę. Również główny bohater książki, który nie jest tylko jednokolorowa postacią, zbójem do wynajęcia posiada on moralność i kieruje się kodeksem, który sam stworzył. Nie krzywdzi niewinnych istot a ludzi zabija wyłącznie w samoobronie lub gdy ludzie ci zachowują się bardziej potwornie od nie jednych stworów, których Geralt napotka na swojej drodze. Cała historia jest bardzo interesująca i warta każdej spędzonej przy niej godziny. Na każdym kroku widać inspiracje jakimi kierował się autor.

Należy jednak powiedzieć że książkę tę kieruje się do starszych odbiorców, mówimy tutaj o młodzieży. Moim zdaniem książka ta powinna zagościć w kanonie szkolnych lektur dla szkół średnich jako topowy przykład polskiej literatury fantasy.