Dlaczego tak mało czytamy?

W czasie pandemii liczba wypożyczanych i kupowanych książek znacznie wzrosła. Jednak najnowsze badania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego informują, że czytelnictwo wśród Polaków wróciło do stanu z początku 2020 roku.

Zgodnie ze statystykami tylko 38% Polaków przeczytało choć jedną książkę w ciągu roku. Skąd bierze się tak niski poziom czytelnictwa?

Przyczyny niskiego poziomu czytelnictwa

Zgodnie z przewidywaniami badania wskazują, że społeczeństwo preferuje inne formy rozrywki niż książki. Najczęściej w wolnych chwilach Polacy sięgają po telefon lub włączają telewizję. Jest to spowodowane faktem, że serwisy takie jak YouTube czy TikTok dostarczają rozrywki w takim samym lub wyższym stopniu co książki, jednak w krótszym czasie. W XXI wieku ludzie przyzwyczajani są do łatwo dostępnej i niewymagającej wysiłku rozrywki, którą zapewniają gry czy krótkie, zabawne filmiki. Naturalnie książki nie mogą zostać uznane za szybką rozrywkę, ponieważ przeczytanie jednej zajmuje od kilku do kilkunastu godzin. Niosą one również pewne ryzyko, że wybrana książka nie spełni oczekiwań czytelnika.

Oprócz tego powodów należy szukać w innych dziedzinach życia. Często zmęczenie spowodowane pracą i presją z nią związaną skutecznie odciągają ludzi od czytania. Polacy, zgodnie z badaniami, wolą spędzić czas z rodziną, obejrzeć wspólnie film lub spotkać się ze znajomymi, ponieważ są to aktywności niewymagające wysiłku umysłowego, a zapewniają natychmiastową rozrywkę.

Dlaczego warto czytać?

Korzyści wynikające z czytania są unikalne i ciężko odnaleźć je w jakiejkolwiek innej formie rozrywki. Najczęściej jako zaletę książek wymienia się pobudzenie wyobraźni, które może być przydatne nie tylko dla dzieci, lecz również dla dorosłych, zwłaszcza w pracy. Co więcej, czytanie zwiększa zasób słownictwa oraz pozwala na zapamiętywanie zapisu słów, które mogą sprawić trudność pod kątem ortografii. Oprócz tego niepodważalnym plusem książek jest ich wartość edukacyjna. Dobra książka może nie tylko zapewnić rozrywkę i chwilę relaksu, lecz także poszerza ogólną wiedzę o świecie, zależnie od wybranej tematyki utworu.

Łatwo zatem stwierdzić, że warto poświęcić kilka godzin na zapoznanie się z lekturą, ponieważ ma ona o wiele więcej zalet niż gry komputerowe lub seriale.

 

One thought on “Dlaczego tak mało czytamy?

Dodaj komentarz