Dlaczego warto czytać książki?

Książki pobudzają wyobraźnię – co do tego stwierdzenia nie ma żadnych wątpliwości. Codzienne sięganie po nie stymuluje prawą półkulę mózgu i poprawia pamięć. Zalet czytania książek jest oczywiście więcej, niezależnie od tego, jaką lekturę człowiek wybierze. Badania dowodzą, że jest to doskonały sposób na zredukowanie stresu – w niektórych przypadkach zmniejsza się on aż o 60%. Trzeba przyznać, że to bardzo dobry wynik. Ponadto dobra książka do czytania pozwala się zrelaksować i odpocząć od codziennych obowiązków.

Największe korzyści wynikające z czytania książek

Jak już wspomniano zalety czytania książek można wymieniać bez końca. Poza rozwojem wyobraźni i redukcją stresu, ta forma rozrywki:

  • pozwala poszerzać wiedzę na różne tematy,
  • poprawia pamięć i koncentrację,
  • daje inspirację,
  • poprawia skupienie,
  • poszerza zasób słownictwa.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego warto czytać książki, należy podkreślić, że nie ma zbyt wiele zdrowszych i bardziej rozwojowych form spędzania wolnego czasu. Czytanie jest zalecane osobom w każdym wieku – obecnie można znaleźć bogaty wybór książek dla dzieci i dorosłych.

Po jakie książki warto sięgać?

To, jakie książki warto czytać, zależy przede wszystkim od zainteresowań i gustu czytelnika. Warto jednak sięgać po te, które nas interesują i pozwalają poszerzać nam wiedzę.

Chociaż wybór jest tak ogromny, nie zawsze łatwo jest znaleźć idealną książkę na prezent. Jak już wspomniano, warto przy jej zakupie kierować się gustem czytelnika oraz jego preferencjami. Taki podarunek można wręczyć na każdą okazję, ponieważ jest ponadczasowy i uniwersalny. Dobrą książkę do czytania doceni każdy, kto jest zakochany w literaturze.

Czytanie książek w Polsce według statystyk

Czytanie książek mimo upływu czasu i wbrew rozwojowi technologicznemu, nadal jest popularne. Chociaż niektórzy wolą obejrzeć film czy posłuchać muzyki, ta forma rozrywki nigdy nie wychodzi z mody. Obecnie pojawia się jednak coraz więcej alternatyw dla czytania książek – między innymi audiobooki i e-booki. Nic jednak nie daje większej satysfakcji niż sięganie po papierową wersję literatury – i to niezależnie od wieku czytelnika czy dziedziny, która go interesuje.

Czytanie książek w Polsce według statystyk przedstawia się następująco:

  • około 35,7% osób powyżej 65. roku życia deklaruje, że czyta książki,
  • tą formę rozrywki wybiera 38% Polaków w przedziale wiekowym 45-64 lata,
  • najwięcej czytają osoby w przedziale wiekowym 18-24 lata – obecnie jest to aż 64%.

Na poziom czytelnictwa ogromny wpływ ma między innymi wykształcenie – im jest ono wyższe, tym osoby, które je zdobyły częściej sięgają po dobre książki do czytania.

Alternatywa dla tradycyjnych książek

Rozwój technologiczny sprawił, że wiele osób zrezygnowało z czytania książek w tradycyjnej formie. Wiele z nich wybiera audiobooki lub e-booki. I choć podobnie, jak fizycznie utrwalone dzieła literatury, pobudzają one wyobraźnię, niczym nie mogą równać się z tradycyjnymi, polecanymi książkami.

Do wad korzystania z wymienionych wyżej alternatyw czytania książek można zaliczyć przede wszystkim fakt, iż sięganie po e-booki wpływa na pogorszenie wzroku. Jak wiadomo powszechnie, nowe technologie, mimo iż często są bardziej komfortowe, odciskają wyraźne piętno na naszym zdrowiu. Warto o tym pomyśleć, rozważając zalety czytania książek tradycyjnych.

Jak widać, czytanie książek przynosi same korzyści. Raczej trudno w tym przypadku wymienić jakiejkolwiek wady tej formy rozrywki. Sięganie po dobrą książkę do czytania każdego dnia, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Badania naukowe dowodzą także, że książki stymulują prawą półkulę mózgu, redukując tym samym stres i poprawiając koncentrację.

Dobrych książek do czytania warto szukać nie tylko w tradycyjnych, ale także internetowych księgarniach. Można je łatwo zamówić online i zanurzyć się w świat fantazji we własnym zaciszu.