Kody QR są popularną metodą przekazywania krótkich informacji. Można je znaleźć w wielu miejscach, takich jak komunikacja miejska, muzea, przemysł czy sklepy. Coraz częściej używane są również przez osoby prywatne. Na czym dokładnie polega ich fenomen i jak w pełni wykorzystać potencjał kodów QR?
Kod QR
Niemal każdy widział lub miał do czynienia z kodem QR (ang. Quick Response Code). Jest to niewielkich rozmiarów kwadrat, którego wnętrze wypełnione jest jasnymi i ciemnymi polami. To właśnie na tych modułach zapisane są różnego rodzaju informacje, które każdy z łatwością może odczytać.
Kody QR zostały wymyślone w Japonii w celu usprawnienia działań logistycznych w firmach przemysłowych i transportowych. Ich łatwość obsługi oraz skuteczność sprawiły, że szybko rozprzestrzeniły się na cały świat, a także znalazły zastosowanie w innych dziedzinach życia. Także wśród osób prywatnych.
Działanie kodów QR
Możliwości zastosowań kodów QR nieustannie rosną. Kodowane w nich informacje mają ograniczoną pojemność, ale umożliwiają umieszczenie cyfr, znaków specjalnych, a także liter alfabetu (kana, arabskiego, greckiego, hebrajskiego oraz cyrylicy).
Wystarczy zeskanować wybrany kod QR, aby otrzymać na wyświetlaczu swojego urządzenia wszystkie zawarte w nim informacje. Najczęściej system ten stosuje się do zapisywania:
– adresu URL – zeskanowanie kodu skutkuje przekierowaniem do konkretnego adresu internetowego (na przykład strona muzeum, strona sklepu albo profil na Instagramie lub Facebooku)
– dane kontaktowe – pozwala zapisać gotową wizytówkę na urządzeniu
– e-mail – udostępnia gotowy szablon wiadomości e-mail
– SMS – szybki sposób na wysłanie wiadomości SMS, a także możliwość równie szybkiej odpowiedzi
– tekst – coraz częściej można spotkać się z kodami QR umożliwiającymi odczytanie krótkiej wiadomości (informacji o danym miejscu czy wiersza), a nawet otrzymanie biletu wstępu w konkretne miejsce
Kod QR a kod kreskowy
Wiele osób zastanawia się nad różnicami pomiędzy kodem QR i kodem kreskowym. Odpowiedź jest bardzo prosta.
Kod kreskowy jest starszą technologią złożoną z pionowych kresek. Takie rozwiązanie pozwala na zapisanie jedynie ciągu cyfr (bez znaków i liter). Jest to skuteczne w przypadku identyfikacji przesyłki lub produktu w sklepie, ale nie daje większych możliwości.
Kod QR pozwala na zapisanie dowolnych wiadomości o określonej długości maksymalnej. Z tego względu kody QR zyskują coraz większą popularność i są chętnie wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie życia.
Skanowanie i generowanie kodów QR
Odczytać kod QR może każdy. Do tego celu wystarczy posiadać smartfon i zainstalować na nim aplikację umożliwiającą odczytywanie kodów QR (ze Sklepu Google lub App Store). Kolejne kroki są bardzo proste:
– uruchomić aplikację
– zeskanować kod QR (wycelować w niego obiektywem w taki sposób, aby czerwona kreska wyświetlona w aplikacji przebiegała przez całą długość lub szerokość kodu QR)
– odczytać wyświetloną wiadomość (czasem może to być przekierowanie na konkretną stronę internetową)
Co więcej – każdy może w prosty sposób wygenerować własny kod QR i dowolnie go wykorzystać. W tym celu należy w przeglądarce internetowej odnaleźć dowolny generator kodów QR (wystarczy wpisać frazę „kod QR generator”) i rozpocząć proces tworzenia uniwersalnego kodu:
– podać informacje, które mają znaleźć się w kodzie QR (w pierwszym kroku wybiera się typ wiadomości, a w drugim podaje jego treść)
– wprowadzić pozostałe niezbędne dane i szablon graficzny (o ile wybrany generator daje taką możliwość)
– wygenerować kod i sprawdzić jego działanie
– jeśli wszystko działa poprawnie, można pobrać go na urządzenie i wykorzystać w dowolny sposób
Zastosowanie kodów QR
Pomysłowość ludzka nie ma granic, a kody QR wykorzystywane są do coraz nowszych rzeczy. Z ich dobrodziejstw korzystają hotele, restauracje, szkoły, biura podróży, komunikacja (miejska, kolejowa, morska oraz powietrzna), a także sklepy i osoby prywatne.
Korzystanie z kodów QR w biznesie świadczy o tym, że firma podąża za nowinkami technologicznymi i cały czas jest na bieżąco. Tym samym dostosowuje się do potrzeb i oczekiwań klienta, a przy tym znacznie poprawia jego samopoczucie.
Niemal wszyscy ludzie chętnie korzystają z kodów QR. Zeskanowanie prostego kwadratu pozwala na szybkie otrzymanie wielu cennych informacji o danym miejscu. Mogą to być chociażby:
– pełne menu w restauracji (bez konieczności sięgania po kartę, która również nie musi być nieustannie poprawiana i rozszerzana)
– szczegółowy opis usług danego hotelu
– opis ekspozycji lub konkretnych przedmiotów w muzeum
– bilety w formie kodu QR (na wszelkiego rodzaju koncerty, wydarzenia, konwenty czy przejazdy)
– odnośniki do rozszerzonego materiału lub dodatkowych treści i zadań w podręcznikach szkolnych
– prosty i pewny sposób na przesłanie numeru konta bankowego (kod QR zamieszczany na fakturach)
Jest to zaledwie niewielki fragment możliwości oferowanych przez kody QR. Ten popularny sposób komunikacji pozwala unikać kolejek, w łatwy sposób zapisywać i przekazywać informacje, a także zapisać w urządzeniu najważniejsze dane potrzebne w podróży.
Bezpieczeństwo podczas korzystania z kodów QR
Jak zostało wyżej wspomniane, kod QR może wygenerować każdy. Z tego względu warto zachować ostrożność podczas skanowania i ograniczyć się jedynie do pewnych źródeł (na przykład w komunikacji, sklepach czy w muzeum).
Chociaż samo zeskanowanie kodu QR nie zagraża użytkownikowi smartfona, to kliknięcie wyświetlonego linku może skutkować zainfekowaniem urządzenia. W takiej sytuacji pojawi się ryzyko, że właściciel kodu QR wykradnie informacje zapisane na telefonie, a także będzie miał dostęp do wszystkich haseł. Nie trzeba jednak wpadać w panikę, ponieważ wystarczy zachować podstawowe środki bezpieczeństwa i rozsądnie korzystać ze skanera.
Dobrze też pomyśleć o własnym bezpieczeństwie podczas generowania własnego kodu QR. Nie powinien on zawierać danych, które mogłyby w niewłaściwy sposób zostać wykorzystane przez osoby niepowołane (na przykład adres czy numer PESEL).