Adrenalina potrafi uzależniać! Wiedzą to fani sportów ekstremalnych, których odpowiednikiem w świecie literatury są horrory. Czytanie powieści grozy stymuluje produkcję adrenaliny, w taki sam sposób, jak skoki ze spadochronem. W organizmie zachodzi reakcja „walki lub ucieczki”, serce zaczyna bić szybciej, oddech także przyspiesza. Filmy i książki horrory budzą ogromne emocje. Cieszą się ogromną popularnością, ponieważ konfrontacja z uczuciem strachu w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach jest naturalną, ludzką potrzebą. To, co przeraża, często jednocześnie fascynuje, a książki horrory stanowią bezpieczny wentyl dla tych emocji.
Strach na łamach powieści
Książki horrory to świetny sposób na odstresowanie i odreagowanie codziennych emocji. Czytanie o zbrodniach mrożących krew w żyłach zjawiskach nadprzyrodzonych nie powinno mieścić się w kategorii rozrywki. Książki horrory to literatura popularna, a jej celem jest dostarczenie odbiorcy radości z lektury. Fakt, że bohaterowie okazują się psychopatycznymi mordercami, znacząco podnosi nasze emocje i wzmaga zainteresowanie.
Zjawisko fascynacji złem to nihil novi i wynika z ludzkiej natury. Zło dziejące się na oczach czytelników, ale w bezpiecznej odległości fikcji, fascynuje i przyciąga. Większość współczesnych powieści grozy nie przedstawia przejrzystego podział na dobro i zło, a bohaterowie nie są czarno-biali. Realistyczne spektrum szarości urealnia świat przedstawiony w powieści jeszcze bardziej.
Mistrzowie grozy – musisz ich poznać
Wywołanie strachu i innych silnych emocji jedynie słowami na kartkach powieści to nie lada sztuka. Niekwestionowanym królem horrorów jest Stephen King, którego powieści zostały zekranizowane ponad 70 razy! “Lśnienie” czy “Miasteczko Salem” to klasyka gatunku.
Powieści Kinga to gratka dla fanów książek horrorów. Fenomen mistrza horroru ma swój początek w latach 70-tych, kiedy pierwsza powieść Kinga ujrzała światło dzienne. Szybko okazało się, że nie tylko świetny, szlifowany latami warsztat, ale też umiejętność wnikania w umysły sprawców zbrodni, pozwalają Kingowi tworzyć poczytne horrory, które opowiadały o zwykłych ludziach w niecodziennych okolicznościach. Odrobina tajemniczości i mrok spowijający serca i umysły bohaterów jego krążek od lat działają jak magnes na fanów tego gatunku. Za ojców współczesnych powieści grozy uważani są Edgar Allan Poe oraz Howard Phillips Lovecraft. “Opowieści prawie wszystkie” autorstwa Poe to zbiór mrożących krew w żyłach opowiadań, które po niemal 200 latach od powstania ciągle robią ogromne wrażenie na czytelnikach.