Co zrobić z używanymi książkami? Oddać, wyrzucić, a może sprzedać?
Stoją na półkach i się kurzą. Raz przeczytane, mogłyby jeszcze niejednemu posłużyć, ale rodzina nie chce czytać norweskich kryminałów, a przyjaciele są zapracowani. Co zatem zrobić z używanymi książkami? Dać im drugie życie!
Każdy ma ich w domu przynajmniej kilka – książki przeczytane raz, może dwa razy. Te okrzyknięte bestsellerami i te zupełnie nieznane. Chcemy się ich pozbyć, ale serce pęka na myśl o wyrzuceniu ich na śmietnik. Makulatura? Po której z naszych skarbów pozostanie papier toaletowy, w najlepszym wypadku jakaś codzienna gazeta? Nie ma mowy! Na szczęście istnieje jeszcze kilka dobrych alternatyw na pozbycie się używanych książek.
Książki do biblioteki
To rozwiązanie zwykle przychodzi nam na myśl jako pierwsze. W końcu gdzie książki zostaną wykorzystane lepiej, niż w bibliotece? Warto spróbować. Musimy jednak liczyć się z odmową przyjęcia książek w dużych ilościach. To zrozumiałe – na bibliotecznych półkach miejsce jest ograniczone. Poza tym miejska biblioteka może nie chcieć przyjąć każdej pozycji – książki stricte naukowe, nieznane i niszowe często nie pasują do profilu biblioteki, która skupia się np. na współczesnej beletrystyce i lekturach szkolnych.
Facebook’owe wymiany używanych książek
Jako społeczeństwo doskonale wykorzystujemy możliwości mediów społecznościowych. Użytkownicy założyli już setki różnych grup związanych z bezpłatnymi wymianami lub przekazywaniem książek „w dobre ręce”. Jeśli mamy misję i chcemy dokładnie wiedzieć, do kogo trafią nasze skarby, dołączmy do jednej z lokalnych grup. Takim kanałem łatwiej oddać niż sprzedać, jeśli więc nie zależy nam na zarobku, skorzystajmy z potęgi social mediów.
Sprzedać używane książki – antykwariat
Obiektywnie rzecz biorąc, książki nie są tanie. Jeśli więc przy rozstaniu możemy na nich zarobić, to czemu z tej możliwości nie skorzystać? Rolę taką od lat pełnią stacjonarne antykwariaty – skupują używane książki, czasem nawet po dość atrakcyjnych cenach. Niestety, z antykwariatami jest trochę tak, jak z biblioteką – przyjmują przede wszystkim te książki, na których sprzedaż mogą z dużym prawdopodobieństwem liczyć. Gdy przynosimy pozycje zupełnie nieznane lub np. książki naukowe, musimy liczyć się z odmową lub mało korzystną propozycją cenową.
Skup książek używanych
W przeciwieństwie do bibliotek i stacjonarnych antykwariatów, skup książek używanych jest w stanie przyjąć nawet duże zbiory. Ze względu na różne kanały sprzedaży (nie tylko stacjonarny sklep, ale też np. wyspecjalizowane fora i grupy w mediach społecznościowych), skup książek nie ogranicza się tylko do znanej literatury – kupuje pozycje niszowe, książki stricte naukowe, ale też bardzo stare, które dla wielu mogą mieć wartość sentymentalną.
Gdy potrzebny jest skup książek, Warszawa dysponuje sporą ofertą. Porównajmy warunki sprzedaży w różnych firmach. Czy oferują bezpłatny dojazd do domu i wycenę książek na miejscu? Jakie pozycje przyjmują? Takie skupy książek z dojazdem do klienta nierzadko kupują też inne starocie – używane płyty i winyle, antyki, a nawet stare meble. Możemy więc za jednym razem pozbyć się różnych rzeczy, i jeszcze na tym zarobić.