Książki nie są najpopularniejszą formą rozrywki. O wiele bardziej wolimy obejrzeć film czy zagrać w grę komputerową. Ten niski poziom zainteresowania czytelnictwem przekłada się także na niską ogólną wiedzę o książkach, które swoją historią mogą zadziwić nawet najbardziej zagorzałego przeciwnika czytania.
Najstarsze książki na świecie
Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że książki towarzyszą ludziom już od około 5 tysięcy lat. Oczywiście w początkach swojego istnienia nie przypominały one obecnych egzemplarzy. Najstarsze „książki” to tak naprawdę gliniane tabliczki, na których zapisywano ludzkie myśli za pomocą pisma klinowego. W ten sposób ludzie przekazywali wiedzę już w starożytnej Mezopotamii. W średniowieczu książki były na bieżąco przepisywane przez specjalnie wykształconych mnichów, a dopiero wynalezienie maszyny drukarskiej przez Jana Gutenberga w połowie XV wieku na dobre zrewolucjonizowało czytelnictwo.
Najstarsza biblioteka
Najstarszą (i być może największą!) biblioteką na świecie była ta zlokalizowana w Aleksandrii. Według źródeł znajdowała się w niej cała ówczesna wiedza dostępna ludziom. Wynikało to z faktu, że prawo w starożytnym Egipcie zobowiązywało każdy przybywający do miasta statek do oddania przewożonych książek do biblioteki. Tam następnie były kopiowane i zwracane właścicielom. Niestety, Biblioteka Aleksandryjska spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach, a wraz z nią spora część jej zasobów.
Wynalezienie druku
Wiele osób uważa, że pierwszą maszynę drukarską wynalazł Jan Gutenberg. Nic bardziej mylnego, bowiem twórcami pierwszej takiej maszyny byli… Chińczycy! Co więcej, wyprzedzili oni Gutenberga o około 400 lat. Ich zasługi nie są jednak tak powszechnie znane w Europie, ponieważ przez większość historii cywilizacja Chin rozwijała się bez kontaktu ze Starym Kontynentem.
Biblioteki w USA
Choć może wydać się to nieprawdopodobne, w Stanach Zjednoczonych istnieje więcej bibliotek publicznych niż restauracji McDonald’s. Pracuje w nich około 130 tysięcy bibliotekarzy, czyli tyle, ile liczy populacja Opola. Oprócz tego, zgodnie z obliczeniami, stworzenie cyfrowej wersji wszystkich dokumentów ze zbioru Biblioteki Kongresu USA wymagałoby 15 terabajtów pamięci. Biblioteka Kongresu w swoich zbiorach liczy około 160 mln dokumentów, w tym blisko 40 mln książek.
Największa i najmniejsza książka
Pozostając w tematyce USA warto wspomnieć o tym, że kraj ten dzierży rekord wyprodukowania największej książki świata. „Super Book” została wydana w Denver, w stanie Colorado. Ma wymiary 2,74 x 3,07 m oraz waży około 250 kg. Przeciwieństwem tego egzemplarza jest stworzony w Polsce „Alfabet łaciński” – najmniejsza książka świata autorstwa Zygmunta Szkocnego. Książka powstała w 1976 roku, ma format 1 x 0,8mm i liczy 28 stron.
Najlepiej sprzedające się książki
Za bestseller wszechczasów uznaje się Biblię, która według danych szacunkowych Księgi rekordów Guinnessa została sprzedana w liczbie ponad 5 miliardów egzemplarzy. Drugą najbardziej powszechną książką są Cytaty z Koranu, których nakład wynosi w przybliżeniu miliard sztuk. Są to jednak książki o charakterze religijnym, przez co nie są uwzględniane na właściwej liście najlepiej sprzedających się książek. Tam pierwsze miejsce zajmuje J. K. Rowling wraz ze swoją serią o Harrym Potterze.
Czyli na świecie jest około 5 miliardów sztuk biblii?? Imponujący wynik.